تبلیغات
سایت پژوهشی حجة الاسلام والمسلمین استاد محقق علی آل کاظمی - وقایع ماه شعبان
سایت پژوهشی حجة الاسلام والمسلمین استاد محقق علی آل کاظمی
صفحه نخست         تماس با مدیر         پست الکترونیک        RSS         ATOM
  شعبان علاوه بر آنکه خداوند آن را گرامی داشته شاهد اتفاقاتی وقایع تاریخی از تولد حماسه‌سازان کربلا گرفته تا میلاد منجی عالم بشریت را در خود جای داده است. 

 ضمن تبریک فرارسیدن شعبان المعظم وقایع اتفاقیه را تقدیم می‌گردد.

*دوم  شعبان

*آغاز وجوب روزه


در این روز در سال دوم هجرى روزه ماه مبارك رمضان واجب شد.


*مرگ معتز عباسى

در این روز در سال 255 ه‍ معتز بالله به درك واصل شد. نام او زبیر یا محمد بود كه بعد از پسر عمویش مستعین به خلافت رسید. از بزرگترین جرائم او این بود كه امام هادى (علیه السلام ) را به شهادت رساند؛ و از سویی چون ترس آن داشت كه مؤ ید بر ضد او قیام كند او را در لحاف مسموم پیچید و دو طرف آن را بست تا در 23 رجب مرد

*ولادت امام حسین (علیه السلام )

در این روز در سال 4 ه‍ آقاى شهیدان و سرور و سالار شیعیان و دلباختگان  ، امام زاهد عباد، شهید غریب ، عطشان نینوا حضرت ابا عبدالله الحسین الشهید (علیه السلام ) عالم را به نور خود منور فرمود.*القاب امام حسین (علیه السلام )

نام مبارك آن حضرت در تورات شبیر و در انجیل طاب است كنیه آن حضرت ابوعبدالله و كنیه خاص آن حضرت ابو على است. القاب حضرت الشهید، السعید، السبط الثانى ، الامام الثالث ، الرشید، الطیب ، الوفى ، السید، الزكى ، المبارك ، تابع لمرضات الله است.

*ورود امام حسین (علیه السلام ) به مكه

در شب جمعه سوم شعبان سال 60 ه‍ امام حسین (علیه السلام ) وارد مكه شدند و تا ذى الحجه در آنجا اقامت داشتند.

*ولادت حضرت عباس (علیه السلام )

در این روز در سال 26 ه‍ علمدار كربلا سقاى نینوا حضرت قمر منیر بنى هاشم ابوالفضل العباس (علیه السلام ) به دنیا آمد.

نام مشهور آن حضرت عباس (علیه السلام ) است . به آن حضرت ابوالفضل ، ابو القربه ، قمر بنى هاشم ، باب الحوائج ، عبد صالح و سقا مى گویند.

*ولادت امام زین العابدین (علیه السلام )

در این روز در سال 38 ه‍ در زمان امیر المؤ منین (علیه السلام ) آقا و مولایمان حضرت سید الساجدین زین العابدین (ع ) بن الحسین (علیه السلام ) به دنیا آمدند.

نام آن حضرت ((على )) است ، و مشهور ترین لقب مباركش زین العابدین و سجاد است .امام سجاد (علیه السلام ) دو سال از عمر بابركتش را به جدش امیر المؤ منین (علیه السلام ) بود، و بقیه عمر شریفش همراه عموى مكرم و مظلومش امام مجتبى (علیه السلام ) و پدر والامقامش امام حسین (علیه السلام ) سپرى شد.

*عقیقه براى امام حسین (علیه السلام )

در این روز كه هفتمین روز ولادت امام حسین (علیه السلام ) است ، حضرت رسول (صلى الله علیه و آله ) گوسفندى را براى فرزندش به عنوان عقیقه قربانى كرد. سپس سر آن حضرت را تراشید و هم وزن موى سر او نقره صدقه داد.

*ولادت حضرت على اكبر (علیه السلام )

در سال 33 ه‍ شبیه ترین مردم به خاتم الانبیاء (صلى الله علیه و آله ) حضرت على اكبر (علیه السلام ) به دنیا آمد. نام آن حضرت ((على ))، پدرشان حضرت سید الشهداء (علیه السلام )، مادرشان لیلى بنت مره ثقفى است . كنیه آن حضرت طبق فرمایش حضرت صادق (علیه السلام ) ((اباالحسن )) است.

*ولادت حضرت بقیه الله الاعظم صلوات الله علیه

در سال 255 ه‍ شب جمعه ! ولادت خاتم الاوصیاء منتقم آل محمد (صلى الله علیه و آله )، آخرین امام بر حق و ولى مطلق خداوند حضرت بقیه الله حجه بن الحسن عجل الله تعالى فرجه الشریف واقع شده است.

*اگر نتوانیم امام حسین علیه السلام  را زیارت نماییم چه کنیم ؟

از امام باقر و امام صادق (علیهم السلام ) راویت شده كه فرمودند: وقتى شب نیمه شعبان می شود، منادى از افق اعلى ندا مى كند: ((اى زائرین قبر حسین بن على برگردید در حالى كه گناهان شما آمرزیده شده و اجرا شما با خداى شما و محمد باشد)). ولى كسى كه استطاعت زیارت قبر امام حسین (علیه السلام ) را ندارد قبور مطهر ائمه دیگر را زیارت كند؛ و اگر این هم ممكن نیست با اشاره به طرف قبرشان سلام دهد).

نام پدرشان حضرت ابو محمد حسن بن على (علیه السلام )، و نام مادرشان حضرت نرجس (علیها السلام ) است.

*القاب امام زمان (علیه السلام )

از القاب آن نور الهى ((حجه الله ))، ((حجه آل محمد))، ((صاحب الزمان )) یعنى فرمانرواى عصر خود، ((مالك رقاب خلایق )) یعنى امر امر او و نهى نهى او و حكم حكم او و فرمان فرمان اوست ، ((مهدى )) كه خلق به وسیله او هدایت مى یابند و به وجود مقدس او از جاده ضلالت به شاهراه هدایت رسیده رستگار مى شوند، ((قائم )) كه حضرت صادق (علیه السلام ) فرمودند: ((از این جهت كه به حق قیام مى نماید او را قائم گویند))؛ ((منتظر)) كه براى او غیبت طولانى است ، و مخلصین او انتظار خروجش ‍ را مى كشند و شكاكین او را انكار مى كنند.

*وفات حسین بن روح نوبختى نایب امام زمان (علیه السلام )

در این روز به سال 326 ه‍ نایب سوم حضرت صاحب الامر عجل الله تعالى فرجه ، جناب حسین بن روح نوبختى در بغداد به عالم بقا رحلت كرد و در همانجا دفن شد.

*جنگ بنى المصطلق

در این روز در سال 6 هه غزوه بنى المصطلق اتفاق افتاد.

حركت براى این جنگ در دوم شعبان همین سال بود. تعداد مسلمانان 1000 نفر بودند كه 30 اسب داشتند، ولى كفار 700 نفر بودند. یك نفر از مسلمانان در این جنگ شهید شد و از كفار 10 نفر به قتل رسیدند.

در این جنگ غلبه و نصرت از آن مسلمین بود. مصطلق منزلى بن مكه و مدینه است كه منسوب به مصطلق است . او اول كسى است كه دین اسماعیل (علیه السلام ) را تغییر داد و قبیله خود را به پرستیدن هبل فرمان داد و آن را در كعبه نصب كرد.

*جنگ پیامبر (صلى الله علیه و آله ) با بنى سعد

در شعبان سال ششم هجرت پیامبر (صلى الله علیه و آله ) حضرت امیر المؤ منین (علیه السلام ) را به همراه 100 نفر براى مقابله با طائفه بنى سعد در اطراف مدینه فرستاد. بنى سعد با خبر شده فرار كردند و مسلمانان صد شتر و هزار گوسفند به غنیمت گرفتند. امیر المؤ منین (علیه السلام ) چند شتر براى پیامبر (صلى الله علیه و آله ) جدا كرد و سایر غنایم را بین مسلمانان تقسیم فرمود و به مدینه بازگشتند.

*شهادت سعید بن جبیر

در این ماه در سال 95 ه‍ جناب سعید بن جبیر كوفى به دست حجاج بن یوسف ثقفى به شهادت رسید.

سعید مردى فقیه ، زاهد و عابد بود كه توفیق كسب علم از محضر مبارك حضرت زین العابدین (علیه السلام ) را یافته بود. او به خاطر اعتقاد خالص ‍ و محبت كاملى كه به اهل بیت معصومین (علیهم السلام ) داشت ، نزد امام زین العابدین (علیه السلام ) از احترام خاصى برخوردار بود.

*مرگ مغیرة بن شعبه

در ماه شعبان سال 50 ه‍ مغیره بن شعبه در حالیكه از طرف معاویه حاكم كوفه بود، در سن 70 سالگى به درك واصل شد. مغیره بن شعبه در كوفه سب به امیر المؤ منین (علیه السلام ) مى نمود و خطبا را امر مى كرد كه آن حضرت را لعن كنند و تا زمان فرا رسیدن مرگش این عمل را ترك نكرد.

مغیره از اصحاب لیله عقبه بود كه مى خواستند پیامبر (صلى الله علیه و آله ) را به قتل برسانند، و همچنین از اصحاب سقیفه است.

او از كسانى بود كه در آتش زدن در منزل امیر المؤ منین (علیه السلام )، شكستن در، كتك زدن به مادر سادات حضرت صدیقه شهیده فاطمه الزهرا (علیها السلام ) و سقط جنین شریك بود.

زناى مغیره با ام جمیل در بصره شهرت خاص دارد و در كتب شیعه و سنى با مدارك مختلف ذكر شده است . ابن ابى الحدید مى گوید: مغیره زناكارترین مردم در جاهلیت و اسلام بود. مغیره از كسانى بود كه به دستور معاویه همراه با عمرو عاص و عروه بن زبیر روایاتى دروغین ساختند كه مقتضاى آنها وجوب لعن و برائت از امیر المؤ منین (علیه السلام ) بود و براى این كار معاویه جوائز فوق العاده اى براى آنان مقرر كرد.

او در محضر امام حسن (علیه السلام ) جسارتها به پدر بزرگوارش ‍ نمود. اما آن حضرت جوابهاى مناسبى به او دادند و در آخر فرمودند: ((تو آن كسى هستى كه در شهادت مادرم و برادرم محسن (علیهم السلام ) شریك بودى ...)).

نوع مطلب :
برچسب ها : ماه شعبان، مناسبت،
لینک های مرتبط :
سه شنبه 29 اردیبهشت 1394 :: نویسنده : علی آل کاظمی
شنبه 18 خرداد 1398 05:20 ق.ظ

Hello there! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I'm trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I'm not seeing very good gains. If you know of any please share. Cheers!
چهارشنبه 4 اردیبهشت 1398 10:32 ب.ظ
スーパーコピーiPhone7ケースブランド 携帯カバー手帳型通販,ショッピングモール!
شنبه 31 فروردین 1398 06:40 ق.ظ
スーパー コピー スーパー コピー ヴィトン スーパー コピー 通販 スーパー コピー 販売 スーパー コピー 財布
یکشنبه 26 شهریور 1396 08:31 ب.ظ
Today, while I was at work, my cousin stole my apple ipad and tested to see if it can survive a 30 foot drop, just so she can be
a youtube sensation. My iPad is now broken and she has
83 views. I know this is totally off topic but I had to share it
with someone!
دوشنبه 9 مرداد 1396 12:41 ق.ظ
Useful info. Lucky me I found your web site by chance, and I
am stunned why this accident did not took place earlier!
I bookmarked it.
جمعه 6 مرداد 1396 10:37 ب.ظ
Hi! This post couldn't be written any better! Reading this post reminds me of my
good old room mate! He always kept talking about this.
I will forward this article to him. Fairly certain he will have a good read.
Thanks for sharing!
جمعه 6 مرداد 1396 08:50 ب.ظ
Thanks for finally writing about >سایت پژوهشی حجة الاسلام والمسلمین استاد محقق علی آل کاظمی -
وقایع ماه شعبان <Loved it!
دوشنبه 12 تیر 1396 11:36 ب.ظ
Hi there i am kavin, its my first time to commenting anyplace,
when i read this piece of writing i thought i could also make comment due to this good paragraph.
شنبه 3 تیر 1396 04:18 ب.ظ
You can definitely see your expertise in the work you write.
The arena hopes for even more passionate writers
like you who are not afraid to mention how they believe.
All the time follow your heart.
دوشنبه 22 خرداد 1396 11:42 ق.ظ
Wow, wonderful blog format! How long have you been blogging
for? you make running a blog glance easy.
The entire look of your site is great, as neatly as the content material!
یکشنبه 21 خرداد 1396 02:09 ق.ظ
Touche. Great arguments. Keep up the great spirit.
پنجشنبه 10 فروردین 1396 09:50 ق.ظ
Appreciate the recommendation. Will try it out.
سه شنبه 29 اردیبهشت 1394 10:40 ب.ظ
واقعا از سایتتون لذت بردم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ

سایت پژوهشی حجة الاسلام والمسلمین استاد محقق علی آل کاظمی
مدیر وبلاگ : علی آل کاظمی
مطالب اخیر
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :در این وبلاگ
در كل اینترنت
====== ===== ======= ===== =====